wtorek, 27 stycznia 2015

Zioła i kwiaty w kosmetyce.


Nie od dziś wszyscy wiemy, że zioła i kwiaty potrafią zdziałać cuda na naszej skórze. Ja już od dłuższego czasu zbierałam różne tego typu roślinki i suszyłam m.in płatki róż, nagietka, kocanki, lawendy, miętę etc. Nie do końca natomiast miałam dla nich zastosowanie, od czasu do czasu domieszałam coś do maseczki czy peelingu, ale te sposoby jakoś nie do końca mnie satysfakcjonowały, zaczęłam więc szukać innego sposobu ich wykorzystania. I tak oto wpadłam na stary i przez wszystkich znany sposób: PARÓWKA !



Co prawda nie polecana dla skór naczyniowych, ale na wszystkie inne działa jak sauna, czyli oczyszcza. Dzięki wilgotnemu ciepłu parówki możemy udrożnić ujścia gruczołów łojowych oraz zmniejszyć wydzielanie łoju, co sprawdzi się z pewnością w pielęgnacji skór tłustych, mieszanych i zanieczyszczonych.

Warunkiem poprawy jest systematyczność, zabieg powinnyśmy wykonywać raz w tygodniu. Jest to kuracja wspomagająca zabiegi kosmetyczne wykonywane w gabinetach.

Jakich ziół użyć?

Zioła w tym wypadku działają na skórę poprzez wydzielane pod wpływem temperatury i uwalniane wraz z parą wodną olejki eteryczne. Jak wybrać i stworzyć swoją mieszankę? Cóż zacząć na pewno musimy od określenia swojego typu skóry. Gdy już to określimy dobieramy zioła tak, aby uzyskać efekt, na którym nam zależy.

Parówkę przygotowuje się bardzo prosto, garść ziół zalewamy wrzątkiem, Gdy zaparzą się pochylamy się nad miską i nakrywamy głowę ręcznikiem, aby para nie uciekła. Do parówki możemy też dodać olejki eteryczne, np 3 krople lawendowego, albo pomarańczowego, w zależności od upodobań. Po zakończonej parówce ( powinna trwać max 10 min) przecieramy skórę ręcznikiem i przemywamy ją tonikiem a następnie nakładamy serum lub maskę.

Poniżej zamieszczam listę podstawowych ziół, które możecie wykorzystać wraz z ich właściwościami:

"1. Rozmaryn - liście rozmarynu należą do najcenniejszych ziół leczniczych, aktywnych w stosunku do skóry tłustej i o powiększonych porach. Będąc przyprawą kuchenną, jest on równie wartościowy jako środek do pielęgnacji do pielęgnacji urody, stosowany zewnętrznie.
Dodany do parówki twarzy rozmaryn powoduje otwieranie się porów i ułatwia odpływ łoju. Jedna kropla olejku rozmarynowego wkroplona do parówki twarzy zwielokrotni jej skuteczność.

2. Arnika - używa się jej głównie do leczenia ran. Dodana do parówki jest odpowiednia dla skóry tłustej i zanieczyszczonej lub trądzikowej.

3. Dziurawiec – ma działanie oczyszczające, odświeżające i  rozjaśniające. Do stosowaniu w przypadku skóry tłustej i mieszanej, podatnej na stany zapalne.

4. Koper włoski – dodanie kopru włoskiego do parówki pomaga na oczyszczenie dróg oddechowych oraz dzięki temu, że koper zawiera dużo olejku eterycznego, cudownie wygładza i udelikatnia sucha i spierzchniętą skórę. Stosowanie olejku eterycznego z kopru włoskiego do parówki ma działanie również lecznicze przy przeziębieniu.

5. Lawenda – przy skórze zmęczonej, nerwowej i suchej można zalecić dodatek kwiatu lawendy do parówki twarzy. Dla wzmocnienia jej działania można dodać także kilka kropel olejku lawendowego.

6. Lipa – kwiat lipy ma działanie oczyszczające i pomaga usunąć szkodliwe toksyny ze skóry. Jako oczyszczający i leczniczy dodatek do parówki, kwiat lipy nadaje się do każdej skóry.

7. Korzeń łopianu – posiada lecznicze właściwości przy pielęgnacji skóry trądzikowej i łatwo ulegającej stanom zapalnym. Przy wilgotnej łuszczycy, zapaleniach i do gojenia egzem, ziołolecznictwo chętnie stosuje lecznicze półkąpiele z korzenia łopianu.

8. Melisa – w parówce twarzy dodatek melisy działa odświeżająco i rozkurczowo, przy skórze zmęczonej i starzejącej się. Dla zintensyfikowania parówki można dodać kilka kropli olejku z melisy. Ma również działanie jako środek przeciw migrenie.

9. Mięta pieprzowa – roślina zawiera w sobie dużo olejku miętowego, którego dodatek do parówki ma działanie rozjaśniające, odżywiające i ściągające, odpowiednie dla skóry tłustej i zanieczyszczonej.  

10. Rumianek – kwiat rumianku doskonale nadaje się do parówki twarzy, a także na kompresy i okłady. Rumianek rozjaśnia, oczyszcza, uspokaja skórę i działa przeciwzapalnie. Rumiankowa parówka twarzy jest szczególnie skuteczna w przypadku skóry zanieczyszczonej, tłustej i trądzikowej, ale jest dobrze odbierana również przez skórę suchą i zmęczoną i jej także może służyć swoją mocą. "

Ponadto nic nie szkodzi na przeszkodzie by do mieszanki dodać np. laskę cynamonu, skórkę z cytryny, limetki, pomarańczy, igły jałowca. Możliwości są ogromne, ograniczone jedynie Wasz ą wyobraźnią ;)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz